Pomoc domowa – zakres obowiązków, wymagania pracodawców

Pomoc domowa to zawód popularny zwłaszcza wśród kobiet. Pomoc w prowadzeniu domu za każdym razem może oznaczać coś innego – część klientów oczekuje od pracownicy jedynie sprzątania, inni – gotowania, opieki nad dzieckiem lub osobą starszą. Z tego względu ważne jest, żeby dokładnie zapoznać się z umową przygotowaną przez pracodawcę. Co warto wiedzieć o pracy pomocy domowej?

Pomoc domowa – podstawowe informacje

Pomoc domowa to osoba, która zawodowo pomaga w szeroko rozumianym prowadzeniu domu. Zastanawiając się nad podjęciem takiej pracy należy zdawać sobie sprawę, że zakres obowiązków może się różnić w zależności od potrzeb klienta. Od pomocy domowej oczekuje się zazwyczaj sprzątania, zmywania, przygotowywania i podawania posiłków, prania. Osoba zatrudniona na tym stanowisku może być również odpowiedzialna za opiekę nad małymi dziećmi, odprowadzanie starszych dzieci do szkoły i odrabianie z nimi lekcji. Jeżeli w domu jest pies – również za jego karmienie i wyprowadzanie na spacer. Zdarza się, że pomoc domowa opiekuje się osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Pomoc domowa musi obsługiwać wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego – odkurzacz, zmywarkę, pralki automatyczne, roboty kuchenne i wiele innych.

Kto może zostać pomocą domową?

Jeżeli chodzi o zatrudnienie pomocy domowej, nie istnieją żadne sztywne wymogi. Wszystko zależy tu od potrzeb pracodawców. Część z nich nie będzie zwracała uwagi na wykształcenie, a jedynie na praktyczne umiejętności. Zdarza się (zwłaszcza jeżeli pomoc domowa ma zajmować się dziećmi), że oczekiwane są studia wyższe i znajomość języków obcych.

Zawód ten wykonywany jest przede wszystkim przez kobiety. Często są to panie na emeryturze, które w przeszłości pracowały jako pielęgniarki i nauczycielki. Wykonywanie tego typu pracy jest dla nich sposobem na dorobienie do emerytury.

Jakie cechy powinna mieć osoba pracująca jako pomoc domowa?

Na stanowisku pomocy domowej najlepiej sprawdzają się osoby odpowiedzialne, uczciwe (osoba taka musi budzić zaufanie, gdyż pracodawcy zostawiają pod jej opieką cały swój dobytek), solidne, zaangażowane w pracę. Zdecydowanie największe szanse na zatrudnienie mają kandydaci o wysoko rozwiniętych kompetencjach interpersonalnych i kulturze osobistej, pogodni, sympatyczni, a jednocześnie dyskretni i taktowni.

Od pomocy domowej oczekuje się unikania plotek, gdyż żaden pracodawca nie chce, żeby jego sprawy prywatne wychodziły na zewnątrz.

W zawodzie tym istotne są predyspozycje fizyczne. Praca pomocy domowej zaliczana jest do średnio ciężkich, dlatego osoba ją wykonująca musi cieszyć się dobrym zdrowiem i pełną sprawnością ruchową.

Nie ma sztywnych ograniczeń wiekowych w przypadku pomocy domowych. Jednocześnie wielu pracodawców preferuje kobiety do 40, maksymalnie 50 roku życia (choć i tu zdarzają się wyjątki).

Jak wygląda dzień pracy pomocy domowej?

Pomoc domowa pracuje w domach i mieszkaniach prywatnych. Jej pracodawcami są przede wszystkim zamożni ludzie. Praca ta ma charakter samodzielny, jednocześnie pomoc domowa przez cały dzień ma kontakt z ludźmi. Pomoc domowa spędza dużo czasu z domownikami, dlatego często zdarza się, że jest traktowana jak członek rodziny.

Czas pracy może być zróżnicowany w zależności od potrzeb pracodawcy. Zazwyczaj pomoc domowa pracuje 10 godzin w ciągu dnia, może liczyć na wolne weekendy i święta.

Praca ta jest bardzo odpowiedzialna – pracownik odpowiada za dom, a także bezpieczeństwo osób, które znajdują się pod jego opieką. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania pracy pomocy domowej?

Poważnymi przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu pomocy domowej są choroby układu krążenia, choroby układu kostno-stawowego, schorzenia układu oddechowego. Kandydat do pracy nie może być nosicielem chorób zakaźnych. Wykluczone są także choroby układu nerwowego.

Ile zarabia pomoc domowa?

Zarobki pomocy domowej są bardzo zróżnicowane, gdyż osoby wykonujące ten zawód często mają inne obowiązki. W przypadku, gdy pomoc domowa odpowiedzialna jest nie tylko za dom, ale również za dzieci, starszych i niepełnosprawnych domowników – jej zarobki są naturalnie wyższe.

Zdecydowanie więcej niż w Polsce zarabiają pomoce domowe zatrudnione w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja (tam też ze względu na zamożność społeczeństwa usługi pomocy domowej cieszą się dużą popularnością).

Pomoc domowa – jak zdobyć pracę?

Jeżeli chcemy pracować w charakterze pomocy domowej, koniecznie przygotujmy profesjonalne CV i rekomendacje od poprzednich pracodawców (sprawią one, że będziemy wydawali się bardziej wiarygodni). Nie oznacza to jednak, że osoba bez formalnego doświadczenia nie ma szans na otrzymanie pracy. Pracodawcy często zatrudniają osoby, które nigdy nie pracowały w tym zawodzie, a jednocześnie przez całe życie zajmowały się prowadzeniem domu, opieką nad dziećmi i osobami starszymi. Z tego względu oprócz CV warto jest przesłać potencjalnemu pracodawcy list motywacyjny, w którym w skrócie opiszemy historię naszego życia.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox