Blog

Blog to moduł systemu Fennec CMS, który pozwala na zarządzanie aktualnościami publikowanymi na stronie internetowej.

Uwaga! Od wersji 2.2.2 blog został przekształcony w oddzielny moduł o nazwie Fennec Blog. Aby go aktywować, przejdź do listy modułów i wybierz Zainstaluj przy Fennec Blog.

Podstawowe funkcjonalności bloga:

 • tworzenie wpisu zawierającego treść oraz obrazy,
 • przypisanie miniatury do wpisu,
 • podział wpisów na kategorie,
 • oznaczanie wpisów tagami,
 • określenie ram czasowych publikacji wpisu,
 • automatyczny zapis treści,
 • wielojęzyczność.


Moduł Fennec Blog rozszerza system o 6 nowych widgetów.
Fennec CMS - Fennec Blog - dostępne widgety

 • Wpis – widget służący do wyświetlenia zawartości wybranego wpisu,
 • Lista wpisów – widget służący do wyświetlenia listy wpisów z możliwością podziału na strony, wyświetleniem wpisów z wybranych kategorii lub oznaczonych określonym tagiem,
 • Wyszukiwarka wpisów – widget służący do przeszukania treści wpisów opublikowanych na blogu. Wyszukiwarka może działać w ramach określonej kategorii lub taga.
 • Lista kategorii – widget służący do wyświetlenia listy kategorii, w których grupowane są wpisy.
 • Lista tagów – widget służący do wyświetlenia listy tagów, którymi zostały oznaczone wpisy.
 • Archiwum wpisów – widget służący do wyświetlenia listy wpisów z podziałem na miesiące i lata.


Należy pamiętać, że niektóre widgety są ze sobą powiązane. Podstawowym widgetem jest Wpis – bez niego prawidłowa konfiguracja pozostałych widgetów jest niemożliwa. Archiwum wpisów, Lista tagów, Lista kategorii oraz Wyszukiwarka wpisów wymagają widgetu Lista wpisów. Natomiast Lista wpisów wymaga widgetu Wpis. Co istotne – nie ma znaczenia, na których stronach zostały osadzone widgety – system wykryje je automatycznie.

Gdy moduł Fennec Blog jest aktywny, a wszystkie widgety osadzone na stronie zostały wstępnie skonfigurowane, czas przejść do zakładki Lista wpisów. Z menu górnego wybierz ikonę przedstawioną poniżej.
fennec-menu-glowne-blog

Główne okno

W głównym oknie modułu znajdziesz listę wszystkich wpisów utworzonych w systemie. Lista ta została podzielona według statusu wpisów.
Fennec CMS - Fennec Blog - lista wpisów

 • Wszystkie – wszystkie dostępne wpisy,
 • Do publikacji – wpisy, które zostały oznaczone jako „Do publikacji”. Tego typu wpisy zostaną opublikowane przy najbliższej publikacji wszystkich wpisów lub całej strony,
 • Opublikowane – wpisy, które zostały opublikowane na blogu i są widoczne dla wszystkich osób odwiedzających stronę internetową,
 • Do zapisania jako szkic – wpisy, które nadal są opublikowane, ale oznaczono je jako „Zapisz jako szkic”. Tego typu wpisy zostaną zapisane jako szkic przy najbliższej publikacji wszystkich wpisów lub całej strony,
 • Szkice – wpisy, oznaczone jako „Szkic”. Nie są one widoczne dla osób odwiedzających stronę internetową,
 • Do kosza – wpisy, które zostały oznaczone jako „Przenieś do kosza”. Są to opublikowane wpisy, których stan zmieni się w momencie publikacji wszystkich wpisów lub całej strony.
 • Kosz – wpisy, które zostały przeniesione do kosza. Nie są one widoczne dla osób odwiedzających stronę.


Aby przyspieszyć wyszukiwanie wpisów, została udostępniona wyszukiwarka, która pozwala na filtrowanie wyników po wybranej kategorii lub wpisanej frazie.

Górne menu

W górnym menu znajduje się 5 istotnych elementów.

 • Przełącznik aktywnego języka – pozwala wyświetlić wpisy utworzone w innym języku,
 • Lista tagów – przejście do okna pozwalającego na zarządzanie tagami,
 • Lista kategorii – przejście do okna pozwalającego na zarządzanie kategoriami,
 • Dodaj wpis – przejście do okna pozwalającego na utworzenie nowego wpisu,
 • Publikuj zmiany – publikacja wszystkich wpisów. Publikowane są jedynie wpisy, a nie cała strona.

Lista tagów

Tagi to krótkie frazy, którymi można oznaczać wpisy w systemie Fennec CMS. Na liście tagów widnieją wszystkie tagi, które zostały utworzone w systemie. Aby dodać nowy tag, kliknij w pomarańczową ikonę z plusem widoczną w górnym menu.
Fennec CMS - Fennec Blog - dodaj tagW oknie dodawania nowego taga wystarczy podać jego nazwę np. fennec. Przyjazny link zostanie wygenerowany automatycznie na podstawie podanej nazwy – lecz możesz też zdefiniować go samemu.
Fennec CMS - Fennec Blog - dodawanie tagaJeśli prowadzisz blog wielojęzyczny, za pomocą przełącznika aktywnego języka widocznego w menu głównym możesz zdefiniować tagi dla wszystkich aktywnych języków. Aby zapisać tag, kliknij w pomarańczową ikonę dyskietki.
Fennec CMS - Fennec Blog - ikona zapisz tagAlternatywna metoda dodawania tagów zostanie przedstawiona w akapicie Dodawanie wpisu.

Lista kategorii

Kategorie pozwalają na grupowanie wpisów. Podobnie jak w przypadku tagów, ich dodawanie jest bardzo proste. Aby dodać nową kategorię, kliknij w pomarańczową ikonę z plusem widoczną w górnym menu.
Fennec CMS - Fennec Blog - ikona dodaj kategorięPrzy dodawaniu nowej kategorii masz do dyspozycji dodatkowe pola – Ikona dla kategorii oraz Opis kategorii. Ikonę kategorii możesz wybrać spośród wszystkich dostępnych ikon w systemie – pamiętaj, aby wcześniej je aktywować w zakładce Wtyczki. Opis kategorii to pole służące do krótkiego przedstawienia kategorii czytelnikom bloga.
Fennec CMS - Fennec Blog - dodawanie kategoriiJeśli prowadzisz blog wielojęzyczny, za pomocą przełącznika aktywnego języka widocznego w menu głównym możesz zdefiniować kategorie dla wszystkich aktywnych języków. Aby zapisać kategorię, kliknij w pomarańczową ikonę dyskietki.
Fennec CMS - Fennec Blog - ikona zapisu kategoriiAlternatywna metoda dodawania kategorii zostanie przedstawiona w akapicie Dodawanie wpisu.

Zarówno tagi jak i kategorie podlegają podstawowej edycji oraz usuwaniu. Pamiętaj, że raz usuniętego taga czy kategorii nie można przywrócić!

Dodawanie wpisu

Już wiesz jak dodawać tagi i kategorie. Czas na poznanie sposobu na dodawanie wpisów – czyli najistotniejszego elementu modułu Fennec Blog.

Aby dodać nowy wpis, z menu górnego znajdującego się głównej liście wpisów wybierz pomarańczową ikonę z plusem.
Fennec CMS - Fennec Blog - ikona dodaj wpisOkno dodawania wpisu składa się z trzech elementów – górnego menu, panelu bocznego (domyślne ukryty) oraz głównego okna edycji wpisu.

Górne menu

W nim znajduje się znany już wcześniej przełącznik aktywnego języka. Przy jego pomocy możesz utworzyć wpis we wszystkich językach dostępnych na stronie.

Obok przełącznika znajduje się ikona koła zębatego, która pozwala na wyświetlenie panelu bocznego.
Fennec CMS - Fennec Blog - panel bocznyW menu górnym znajdziesz również pomarańczową ikonę dyskietki, która służy do zapisania aktualnej wersji wpisu.Fennec CMS - Fennec Blog - ikona zapisz wpis

Panel boczny

Aby wyświetlić panel boczny, kilknij w ikonę koła zębatego znajdującą się w górnym menu.

Panel boczny zawiera trzy sekcje – Publikacja, Tagi i Kategorie.

W sekcji Publikacja możesz określić status wpisu, a w przypadku chęci publikacji – jej ramy czasowe.
Fennec CMS - Fennec Blog - sekcja publikacjaW sekcji tagi możesz określić, które z dostępnych tagów mają zostać przypisane do tworzonego wpisu. W celu sprawnego wyszukiwania tagów, możesz skorzystać z wyszukiwarki. Chcąc dodać nowy tag, wystarczy wpisać jego nazwę w wyszukiwarce, a następnie kliknąć w pomarańczową ikonę z plusem.
Fennec CMS - Fennec Blog - sekcja tagiSekcja Kategorie działa analogicznie do sekcji Tagi.


Główne okno edycji wpisu

Ten obszar składa się z 5 istotnych elementów.
Tytuł – tutaj zdefiniujesz tytuł swojego wpisu
Fennec CMS - Fennec Blog - tytuł wpisuPrzyjazny link – tutaj zdefiniujesz przyjazny link do wpisu. Pozostaw te pole puste, a system wygeneruje go automatycznie.
Fennec CMS - Fennec Blog - przyjazny linkEdytor tekstowy – tutaj wprowadzisz treść wpisu wraz z obrazami, tabelami czy linkami,
Fennec CMS - Fennec Blog - edytor tekstuMiniatura wpisu – tutaj określisz czy, a jeśli tak to jaką miniaturę ma posiadać wpis. Miniatura jest wyświetlana w widgetach Wpis oraz Lista wpisów. Może zostać również wykorzystana przy integracji strony z Facebookiem czy Google+.
Fennec CMS - Fennec Blog - miniatura wpisuTreść jest gotowa do publikacji – przestaw przełącznik w pozycję Tak jeśli treść w danym języku jest gotowa do publikacji. Przełącznik ten jest wykorzystywany głównie przy tworzeniu wpisów w wielu językach. Gdy jedna z wersji językowych nie jest ukończona, można opublikować wszystkie pozostałe, a wpis, który nie został ukończony nie będzie wyświetlony na stronie.
Fennec CMS - Fennec Blog - treść jest gotowa do publikacjiGdy ukończyłeś edycję wpisu, zapisz go klikając w pomarańczową ikonę dyskietki widoczną w górnym menu.
Fennec CMS - Fennec Blog - ikona zapisz wpis

Edycja wpisu

Aby rozpocząć edycję wpisu, przejdź do listy wpisów, a następnie kliknij w ikonę ołówka znajdującą się przy wpisie. Przy edycji wpisu postępuj analogicznie jak w przypadku dodawania wpisów.

W trakcie edycji wpisu system dokonuje automatycznego zapisu co 60 sekund. Istotne jest to, że automatycznie zapisana wersja nie nadpisuje aktualnie edytowanego wpisu – tworzy jego kopię. Dzięki temu, możliwe jest przywrócenie automatycznie zapisanej wersji np. w przypadku przypadkowego zamknięcia okna przeglądarki internetowej. O istniejącej automatycznie zapisanej wersji zostaniesz poinformowany przy próbie edycji wpisu.
Fennec CMS - Fennec Blog - informacja o nowszej wersjiPo kliknięciu w Zobacz ten wpis, zostanie wyświetlona automatycznie zapisana wersja. Aby ją przywrócić kliknij w Przywróć tę wersję wpisu.
Fennec CMS - Fennec Blog - przywracanie nowszej wersji