Fennec CMS 2.2.2 jest już dostępny!

W naszym dziale Pobierz znajdziecie paczkę z najnowszym wydaniem Fennec CMS.

To wydanie nie przynosi istotnych zmian dla samych użytowników systemu, ponieważ skupiliśmy się na jego deweloperach - przyszłych i obecnych. Zoptymalizowaliśmy tysiące linijek kodu oraz uporządkowaliśmy pliki tak, aby umożliwić programistom możliwe łatwe dodawanie własnych rozszerzeń do systemu. Niebawem przedstawimy szczegółową instrukcję dotyczącą tworzenia własnych pakietów - zawierających moduły, wtyczki i widgety.

Nie zabrakło również poprawek w elementach interfejsu. Wprowadziliśmy estetyczne powiadomienia, które pojawiają się, gdy użytkownik musi potwierdzić wykonanie wybranej operacji.

W związku z dużą liczbą zmian wprowadzonych w podstawowej strukturze systemu, nie zapewniamy możliwości aktualizacji z wersji 2.2.1 - za niedogodność najmocniej przepraszamy. Wszystkie osoby chcące zaktualizować system z wersji 2.2.1 do 2.2.2 prosimy o kontakt.

Pełna lista zmian

Ogólne

  • podzielenie systemu na moduły (pakiety),
  • utworzenie pakietu Fennec Blog,
  • automatyczne pobieranie listy zalogowanych użytkowników po upływie 1 minuty,
  • nowe, estetyczne okna potwierdzające wykonanie niektórych operacji.

Fennec CMS 2.2.1 jest już gotowy!

W naszym dziale Pobierz pojawiło się najnowsze wydanie systemu Fennec CMS w wersji 2.2.1.

Dlaczego warto pobrać najnowszą wersję? Oto trzy powody...

Pierwszy - mechanizm aktualizacji. W odróżnieniu od poprzednich wersji, gdzie każdą aktualizację należało przeprowadzić ręcznie, od wersji 2.2.1 będzie czuwać nad tym system. Gdy aktualizacja zostanie wykryta, w prawym górnym rogu ekranu wyświetli się stosowna informacja. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie aktualizacji, intuicyjny przewodnik przeprowadzi Cię przez cały proces.

Fennec CMS - dostępne aktualizacje

Drugi – zarządzanie rozdzielczością. Nowa funkcja w łatwy sposób pozwoli Tobie przekonać się jak Twoja strona internetowa będzie wyświetlana na telefonach komórkowych, tabletach, laptopach czy komputerach stacjonarnych. W górnym menu znajdziesz ikonę, która pozwoli na szybkie przełączanie widoku między wymienionymi wcześniej urządzeniami. Szerokość okna podglądu strony zmieni się w oparciu o maksymalne rozmiary zdefiniowane w domyślnym szablonie Bootstrapa. Dlaczego właśnie tak? Ponieważ Fennec CMS wspiera wszystkie szablony przystosowane pod Bootstrapa.

Fennec CMS - zarządzanie rozdzielczością

Trzeci – trzy nowe widgety. W tym wydaniu dodaliśmy trzy nowe widgety:

  • Facebook Fanpage – widget pozwalający umieścić na stronie dowolny Fanpage. Podobnie jak na Facebooku, osoby odwiedzające Twoją stronę będą mogły dzielić się aktualnościami bez opuszczania serwisu.
  • YouTube – widget służący do umieszczenia dowolnego filmu pochodzącego z serwisu YouTube. Podaj link, wybierz rozmiar, zdefiniuj ustawienia dodatkowe – i gotowe!
  • Pokaż/ukryj menu – widget pozwalający na wyświetlenie w dowolnym miejscu systemu przycisku wykorzystywanego na urządzeniach mobilnych do pokazywania lub ukrywania głównego menu.

Poza przedstawionymi nowościami, w najnowszym wydaniu dodaliśmy kilka usprawnień i poprawek wykrytych błędów. Zmiany zaszły również w instalatorze. Obecnie instalator będzie w stanie sam pobrać wymagane pliki do instalacji systemu, dzięki czemu użytkownicy unikną problemów związanych z uprawnieniami do katalogów.

Czytaj dalej

Jak podpiąć szablon HTML w systemie Fennec CMS?

Podpięcie własnego motywu zostało znacznie ułatwione w wersji 2.2.0, a będzie jeszcze prostsze w niedalekiej przyszłości.

Pierwszym krokiem jest znalezienie interesującego motywu. W tym celu możesz skorzystać z usług portali internetowych oferujących gotowe rozwiązania np. www.startbootstrap.com lub przygotować motyw samodzielnie. W obu przypadkach należy pamiętać o tym, aby pliki z szablonami (są to pliki o rozszerzeniu *.html) znajdowały się bezpośrednio w katalogu głównym z motywem – w przeciwnym razie nie zostaną prawidłowo wykryte. Pozostała struktura nie jest istotna. Na obrazku poniżej przedstawiono przykładową strukturę katalogu z motywem.

Dodawanie szablonów - przykładowa zawartość paczki z motywem

Po pobraniu motywu, przenieś rozpakowaną paczkę do katalogu templates znajdującego się w głównym katalogu systemu Fennec CMS, tak jak na obrazku poniżej. Pamiętaj, że katalog musi mieć nadane odpowiednie prawa do odczytu tak, aby system mógł go prawidłowo zaimportować.

Czytaj dalej

Fennec CMS 2.2.0 gotowy do pobrania!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w naszym dziale Pobierz pojawiła się nowa wersja systemu Fennec CMS.

W pracy nad wersją 2.2.0 skupiliśmy się na usprawnieniu mechanizmu zarządzania motywami. W obecnej wersji Fennec automatycznie rozpozna nowy motyw, a w procesie jego instalacji doda wszystkie znajdujące się w nim szablony. Dzięki temu "podpięcie" gotowego motywu znalezionego w Internecie nie powinno zająć więcej niż kilka sekund - sprawdźcie sami! Cały proces zarządzania motywami opiszemy już jutro na naszym blogu.

Pozostałe zmiany mają głównie charakter optymalizacyjny, ale nie zabrakło również drobnych zmian w widgetach czy udogodnień usprawniających pracę z systemem np. bardziej przejrzyste przenoszenie widgetów. Pełna lista zmian znajduje się poniżej.

Czytaj dalej

Fennec CMS 2.1.0 gotowy do pobrania!

W naszym dziale Pobierz znalazła się najnowsza wersja Fennec CMS!

Celem tego wydania było przygotowanie systemu jeszcze bardziej dostępnego dla użytkowników. W związku z tym zdecydowaliśmy się zrezygnować z niektórych bibliotek i rozszerzeń, których instalacja na serwerze WWW może być utrudniona lub niemożliwa (z powodu polityki firm hostingowych).

Od tej wersji do prawidłowego działania systemu Fennec CMS nie jest wymagana biblioteka ImageMagick oraz moduły Apache: mod_headers oraz mod_rewrite. Obecność tego drugiego jest opcjonalna – jeśli jest aktywny, użytkownik otrzyma dostęp do dodatkowych funkcji systemu.

Zwiększenie dostępności Fennca to niejedyne zmiany, które wprowadziliśmy przez ostatnie 3 tygodnie. Moduł oraz widget Galeria zostały wzbogacone o szereg usprawnień m.in. wyszukiwarkę zdjęć i albumów oraz definiowanie wygladu elementu.

Do wersji 2.1.0 „przemyciliśmy” również drobne zmiany wizualne, które wskazują kierunek prac nad wyglądem systemu w niedalekiej przyszłości.

Czytaj dalej

Archiwum